Gå till innehåll

Autogiro

Bärbar dator med filer i en digital mapp.

Vi håller just nu på med ett ekonomisystembyte och som vi tidigare meddelat har fakturan som avser näthyran blivit försenad i juni. Fakturorna har sedan tidigare blivit skickade som brevfaktura, e-faktura, e-postfaktura och Kivra och nu även har autogirofakturorna blivit hanterade.
Vi beklagar förseningen!

Förutom att det är ett nytt utseende på fakturan är en annan stor skillnad att vårt nya ekonomisystem endast kan hantera en (1) fakturamottagare i stället för tidigare två. Detta innebär att vi har blivit tvugna till en del uppdateringar och ändringar. Till exempel innebär detta att vi blivit tvugna att ta bort en fakturamottagare från fakturan och försökt ta hänsyn till de fall där det är en person som anmält e-faktura eller autogiro för betalning.

Vi ber alla vara uppmärksamma om det är något som blivit ändrat och fel. Hör gärna av dig till oss i så fall så vi kan ändra det för framtida fakturor.

I samband med denna fakturering har vi också kopplat på betalmöjligheter genom digital brevlåda, Kivra och Billo.

Det innebär att du som privatkund som tidigare fått dina fakturor i pappersformat automatiskt kommer få din faktura digitalt i din digitala brevlåda, förutsatt att du är kopplad till tjänsten. Fakturan kommer inte skickas brevledes om du har en digital brevlåda aktiverat.

Om du i framtiden inte vill ha din faktura till Kivra eller Billo så går det bra att logga in och bocka ur oss som avsändare. Efter den ändringen kommer du få fakturan i pappersformat som tidigare.

Vår systemleverantör arbetar just nu med sista handpåläggningen för att även få klart autogirofakturorna och hoppas på att det kommer att ske snart.

Kontakta oss gärna vid eventuella frågor eller om det är något som blivit fel i samband med systembytet så kikar vi på det!

 📞 0532-77 72 00
✉️stadsnat@amal.se

Sidinformation

Senast uppdaterad:
10 juli 2026
Publicerad:
8 juli 2026